BASIC MANUAL (základní předpis) 

/na stránce se stále pracuje/

DOTAZ: JAKOU MÁ MÍT 25.PĚŠÍ VÝSTROJ?

ODPOVĚĎ:Tohle je kompletní polní M-1956 /obr./.Takhle byli vystrojeni američtí pěšáci.Americký pěšák se řídil dle manuálu.To platí o výstroji a výzbroji! Málo kdy byly tolerovány výstřelky.Snad jen ke konci války.Uniforma bez rukávů a pod.Kluci by si měli koupit u Kida nebo Roberta manuál a bylo by jasno.Zbraň M-16.Seržanti či důstojníci CAR-15 a později XM 177E(1 či 2).Pistole  M-1911A1.Výstroj- kšiltovka uniforma Tropico se šikmými kapsami a přilba M-1 s kamuflážním potahem Mitchel.Boty Jungle-zelený! Polní M-1956 s bandalírem.Někdo měl navíc mačetu, ale každý měl polní lopatku.Na zádech T-62 nebo Arvin po roce 68 batoh tropical.V podstatě by všichni měly vypadat úplně stejně.Kromě radisty,medika,granátometčíka či kulometčíka.Je třeba si uvědomit,že šlo o standartní pěchotu!

P1010030.JPG (82393 bytes)


DOTAZ: CO AK 47 U US PĚŠÁKA V NAMU? (dotaz od Cdt.Bruijna)

ODPOVĚĎ:Zastřelit.Pro výstrahu.Dělám si srandu.AK si asi bude muset prozatím nechat, ale ten další, kdo si bude pořizovat zbraň, by měl mít M-16VN.Krom toho Marui jí prodává částečně v kovu a hlavně je v ceně točák na 190kulí.Pěchota prostě měla americký zbraně.Kořistní AK tahaly většinou jen elitní jednotky do týla nepřítele z toho důvodu, že když na sebe narazily tak Cong neměl možnost amíky pořádně zaměřit, když bylo všude při střelbě slyšet Akáčko.Amíci drželi po kupě, poněvadž jich bylo jak do mariáše a měli hlavně zvláštní výcvik.Zatímco Congům přivolané posily spíš uškodily.

DOTAZ: CO TEDA NA SEBE?

ODPOVĚĎ:Takhle vypadal pěšák, když dorazil do NAMu.Je to jedna z variant pro vaší jednotku období NAMu.Kempky těchto velikostí by nebyl problém sehnat u Roberta.OG107 je asi ta nejpohodlnější uniforma jakou jsem kdy na sobě měl.M14 je také impozantní zbraň.Velmi impozantní.Myslím,že nikdo v ČR ještě nedělal dvacátou pátou v tomto období v kempkách a se zbraní M-14.

1965a..jpg (36522 bytes) 1965b..jpg (39610 bytes) 1965 Image51.jpg (37359 bytes) Image52.jpg (33238 bytes) 1968 Image57.jpg (39126 bytes) Image58.jpg (36437 bytes) 1969

 Image78.jpg (37138 bytes) Image77.jpg (39876 bytes) 1970

V pozdější době přišel po roce 68 batoh tropical  a přechodová nylonová polní. /sepsal Majkl/

DOTAZ: JAK SE V TOM MÁM VYZNAT ?

ODPOVĚĎ:
Jde o to, jaké období máš na mysli? V začátcích nosily tzv. kempky, což byla uniforma z bavlny. Dělily se na 3 modely. První model měl rovné kapsy a prošití od límce, přes kapsu až dolu (košile). Druhý model měl kapsy rovné, ale se skosenými rohy, což měly i kapsy na kalhotách. Zmizelo též prošití. Třetí model měl taky rovné kapsy, ale chlopně byli zakulacené. To samé také kalhoty.

Potom přišli první blůzy ze šikmými kapsami. Ty sou taky 3 modely a šily se buď z poplinu, nebo ze známého rip-stopu. První model blůzy má knoflíky venku, nárameníky a stahováky a je vždycky z poplinu.(rip-stop ještě nebyl vyvinut). Druhý model je rovněž z poplinu, ale knoflíky se schovaly za chlopně. U třetího modelu zmizely nárameníky a stahováky, a taky už se mimo poplinu začal šít z Rip-Stopu, což byla odlehčená a velice propustná látka. U kalhot platí to samé : první model - knoflíky ven a stahováky na knoflík. Druhý model - schované knoflíky a stahováky na knoflíky a šňůry v kapsách. Třetí model- stahováky na pásek s přezkou, zmizely šňůry z kapes. Opět třetí model poplin, nebo rip-stop. Všechny kempky a První a druhý model blůzy se ošíval barevně. Třetí modely se už většinou ošívaly bojově.

To samé boty.Ke kempkám se nosily Combat boot, což byla obdoba seskokových Corcoránů. Starší model měl prošitou špičku boty, novější byly odlehčené a bez prošití. Známé Jungle boots byly také tři modely a měly později dva druhy podrážek. První neměl výztuhu na kotníkách a rantl na vršku boty byl z kůže, stejně jako vyztužení ach.šlachy. Druhý model opět neměl výztuhu kotníku, ale rantl měl ze zesíleného nylonu a ach. šlachu taky. Třetí model je nejznámější, má výztuhu kotníku a vršek je kompletně z nylonu. Do roku 68 se dělaly tzv. Vibram podrážky, od roku 68 se začaly lisovat i známé Panama podrážky, kvůli zanášení blátem. /sepsal Rutoslav /


DOTAZ: CO SI TEDA MÁME POŘÍDIT?

ODPOVĚĎ : No, vzhledem k tomu, co už máte a po zralé úvaze, je jasné období - tak že po r.1967.Tak a tady je seznam...

Tropico uniforma (šikmé kapsy,kalhoty+blůza III.model
Helma M-1 s potahem Mitchel
boty Jungle zelené
Triko bílé nebo zelené.Vojáci si samy obarvovali trika,takže bylo nepřeberné
množství odstínů zelené.
Armádní zelené fusekle.
Kalhoťák-/opasek/ nejlépe zelený,popř.šle.
Potní šála
Ručník-zelený
Poncho-zelené stačí BW
Pítko+pánev+příbor
Střepinová vestička by také nebyla špatná.

Polní model 1956
Opasek-dírák
treky-háčka
buttpack-náprdelník (nejlepší je hruška,protože se do něho víc vejde než do
čtverce)
špagety-výborná věc
2x sumka
2x felina
1x psaní
polní lopatka
bodák M7 v pochvě M8
bandalír je výborný doplněk stejně jako granáty.
Svítilna tzv.fajfka
Může být plyntaška (jako žracák dobrá věc)
Batoh - je asi nejlevnější východisko Arvin

Zbraň
Doporučuju M-16VN od Marui.
  /sepsal Majkl/
No a je tu pěšák jako fík.