REENACTING
Nedá se přesně říct, několika slovy, co toto slovo znamená...v podstatě se to dá přeložit jako "návrat do doby, akce...".Kdo provozuje reenacting, nazývá se "reenactor".Ale dost už krkolomným překladům.Ztratili bychom se v čase i prostoru.Budu psát o reenactingu WWII (Word war II - nebo-li druhá světová válka).Náš klub se zabývá hlavně US Army, tak že koho zajímá jiná armáda, nezíská zde patrně všechny potřebné informace.Základ je ovšem u každé řadové armády stejný.
Co všechno může reenactor zažít na akcích?
(No jistě, hlavou mi běží nejrůznější vzpomínky na komické i méně komické situace...)
Základem všeho bude asi parta lidí se stejnými zájmy (či diagnózou :-) ), kteří se dohodnou a uspořádají nějakou akci. Napíše se to velice lehce, ovšem uskutečnění a řádný průběh akce je odměnou za týdny a měsíce zařizování nejrůznějších povolení a souhlasů od majitelů pozemku, zastupitelstva obce, policie, hasičů a kdoví kterých jiných složek ještě.Když to všechno klapne a na všech správných papírech jsou ta správná razítka a správné podpisy od těch správných lidí, může se rozjet akce - pozvat kamarády z klubů vojenské historie.
Kluby vojenské historie
Je jich plno a vznikají stále další, aniž by ty staré zanikaly...když přijede klub na akci, většinou se zná s ostatními kluby a tudíž páteční program bývá vždy velice podobný :-)) Většinou se účastníci sejdou v jediném kulturním zařízení navštívené obce, kde se koná seznamovací sezení...občas pak někdo nepozná ráno ani sám sebe.Pokud není zimní období, spí se ve vojenských stanech, které si reenactoři vozí s sebou - žádný luxus - prostě dvě celty bez podlážky ( pokud možno americké).Karimatka a spacák je základní potřeba pro nocování.Z těchto stanů ( popř. voj. polní kuchyně a jiných doplňků) se vybuduje vojenský dobový tábor, který si v sobotu před akci přijdou zpravidla prohlédnout obyvatelé obce... budiž jim to umožněno, když už nás do té obce vůbec pustili, že?Málokdo si totiž nevšimne, když mu před domečkem jezdí německej hakl a pochodují třeba Američani.V dobových táborech proto musí být armádní pořádek a vše v souladu s dobou a armádou.Nic civilního sem nesmí a když ano, tak to rozhodně nesmí být vidět.I vzhled vojáků musí být jako podle manuálu ( armádní příručky). Žádné dlouhé vlasy (pouze k límci), o nějakých dredech nebo barevných odstínech ani nemluvě.Chlapy bez piersingu, náušnic, prstýnky pouze snubní, nic civilního na sobě.Ženský to samé, pokud bojují jako vojáci.V případě zdravotnic se dá tolerovat délka vlasů, ale ty dredy, piersing a pod. to sem fakt nepatří.Dobová uniforma je základ a to samozřejmě včetně bot .To samé se týká zbraně. Pokud se chce někdo během víkendu holit, bude si asi opatřit i dobové holení. Tak to prostě je.Veškerý táborový život podléhá předpisům, pokud hudba, tak dobová...Používá se angličtina. Na hlavu vždy helmu nebo alespoň lodičku, respektuje se hodnost velícího, držej se hlídky, funguje ostraha tábora a hlídka u brány u vjezdu do tábora.Tábor má hranice vymezené zpravidla ostnatým drátem - to aby si ho každý OPRAVDU všiml.
Akce...
Akce samotná zpravidla začíná v hodinu H (plus minus dvě hodiny, než se velitelé obou válčících stran skutečně dohodnou, kdo teda má letos vyhrát a kdo a kdy a komu se má vzdát).Stejně to pak většinou dopadne úplně jinak, krom toho, že vyhraje ta domluvená strana.Vše záleží na dohodě, protože se válčí slepými náboji a tudíž se nedá určit, kdo je zasažen a kdo ne.Pokud by někdo evidentně zasažen byl, předstírá mrtvého a prostě někde klesne k zemi.Počká na příchod zdravotníka a když se ho nedočká, pravděpodobně bídně zdechne.(jen mrtví se dočkají konce války :-) ).Pokud je vojáků málo a strana, která má zvítězit má třetinu vojáků oproti té, která má prohrát, nezbývá raněnému než přestat předstírat vlastní smrt a alou zpátky do boje...zemřít po druhé...po třetí..po čtvrté...jak si žádá vlast (a scénář bitvy. )
Po bitvě...
Po bitvě je každý generál...jak praví známé přísloví... vše se znovu hodnotí a rozebírá do brzkých ranních hodin, s přibývajícími promili alkoholu se začínají připravovat nové ročníky této akce a akcí příštích, upevňují se přátelství a smlouvají nejrůznější kšefty...V neděli se balí tábor a jede se domu, přičemž doba odjezdu je přímo úměrná stavu střízlivosti řidičů.(Kdo má v pondělí až odpolední, má výhodu :-)) )
No - s tím alkoholem to fakt není tak horké, protože kdo má s sebou zbraň ( což bývá 99% účastníků), nemůže si dovolit ji někde odložit a zpít se do němoty.Tak že klídek a vše s rozumem.
VÝSTROJ PRO ZAČÁTEK...
...fakt jen pro začátek, tak na první až druhou akci...
uniforma pro pěchotu:
tak tedy - připadá v úvahu vzor (M) 1941 a 1943.Uniforma M41 se skládá z bundy, kalhot, košile, spinek, obuvi ke kotníkům a helmy.BUNDA má docela specifický střih a rozhodně nejde nahradit ji ničím pozdějším.Ta se prostě musí koupit - nabízí ji plno armyshopů.Dá se sehnat hodně drahý originál (který se ale spíš hodí do vitríny (- díky ceně) nebo dobrá kopie, na reenacting akorát.Délka do pasu, zapínání na knoflíky, KALHOTY- to je to samé-prakticky je nelze nahradit.Jsou z vlny a koušou, proto se pod ně nosí dlouhé spodky - jégry.Hlavně v létě je tato kombinace obzvláště velkou taškařicí...KOŠILE je také vlněná, pod ni se nosí tričko hnědé nebo bíle barvy ( samozřejmě bez reklam).BOTY se dají nahradit černými kotníkovými pracovními botami, které se dají koupit v prodejně s pracovními oděvy.SPINKY jsou kamaše, které překrývají šněrování bot a obepínají lýtko, překrývají holeň, chrání před chladem, brání vyhrnování nohavic, zapadávání "přírodnin" do bot a pod.HELMA je základní rozpoznávací prostředek, musí být proto americká, nebo alespoň americky vypadat.Uniforma M43 se od M41 podstatně liší.BUNDA má již vzhled známé parky, není pouze do pasu jako M41, je prodloužena zhruba do půlky stehen, má lépe řešené kapsy, které se dají zapínat.Zapínání na knoflíky, v pase šňůrka na stažení. Dá se přidat zimní vložka.KALHOTY už nejsou z vlny, ale s bavlněného plátna olivové barvy a tudíž nekoušou.Trička se nosí stejná.KOŠILE se dá použít buď typu HBT s kovovými knoflíky, nebo písková ( z bojů v Tichomoří) , nebo olivově zelená , opatřená dobovými knoflíky.BOTY se dají nahradit českými hnědými důstojnickými kanadami.Skutečné boty k uniformě M43 byli již také kanady, ale ze surové kůže, bez venkovních úprav.Oproti českým důstojnickým kanadám byli světlejší, ale je to jeden z prvků, které se na reenactingových akcích tolerují.Hlavně ať je to hnědý...
výstroj:
Patří sem opasek a treky, v pískové nebo olivové barvě.Nelze opět nahradit ničím z pozdější doby.OPASEK M1936 se pozná např.podle přezky . Ta je tvořena ze dvou částí, které se do sebe zaklesnou - rámeček a kostka.Opasek má napříč několik sloupců dírek (vždy po třech dírkách), které slouží k upevnění dalších částí výstroje.Systém upevňování výstroje je natolik důmyslný, že kdo tento systém neovládá, zláme si na něm nejspíše všechny prsty. Je to však systém takřka universální.Na levé straně opasku se nosí např.sumka na náboje, která se přichytí patentkou přinýtovanou k opasku, čímž se zabrání jejímu posunu. TREKY jsou v podstatě kšandy (vzadu překřížené, proto se jim říká iXka), na kterých je na přezkách zavěšen již zmíněný opasek.Vezmeme-li v úvahu, co všechno se na opasku nosí ( láhev s vodou, sumky s náboji, polní lopatka a pod.), jsou treky opravdu takřka nezbytnou součástí výstroje.Opasek i treky patří k sobě a tudíž by měli mít pokud možno jednotný odstín (tedy NE kombinace oliva-písek)
na stránce se pracuje...